Corsair LL140 PWM RGB 140mm Computer Case Fans - Dual Pack
| IN STOCK |
Noctua 80mm 1200RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1850RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XR-1 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-1 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-2 140mm 900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN TL Wireless LCD Fan, ARGB, PWM - Reverse Blade, 120mm, Black
| IN STOCK |
Noctua NF-A6X25-PWM 60mm 3000RPM Case Fan - Beige,Brown
| IN STOCK |
Noctua 140mm Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
Supermicro 40MM 13000RPM 4-Pin Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua 40x20mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Corsair Air Series LED high airflow PC case fans
Combine efficient, low-noise airflow with striking LED lighting. The blades are custom-molded for optimal airflow, and they’re ultra-thin for less noise and turbulence. The sleeved bearing system reduces vibration for quiet operation. The fan blades are translucent, with a frosted texture, so the light from the four LEDs adds a dramatic effect.
Air Series AF fan models perform best in unrestricted spaces with at least 3cm of clearance, and they’re ideal for mounting at the rear or top of your PC case as exhaust fans for your PC’s motherboard and CPU, graphics accelerators, and other components that fill the case with heat. They work equally well as unrestricted intake fans for areas like side panels or bottom intakes.
For high restriction areas like hard drive cages or in other tight spaces where there’s less air volume, check out our Air Series SP models of high static pressure fans.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 1500 RPM |
| QUANTITY | Single |
| LIGHTING | 4 LED's |
| NOISE LEVEL | 25.2 dB |
| AIRFLOW | 52.19 cfm |
| COLOR | Red |
| VOLTAGE | 7 V - 12 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 25 mm x 120 mm |
| WEIGHT | 140 g |