Noctua 120mm 1850RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-2 140mm 900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-F12 120mm 1500RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 3000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-P 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noctua NF-A12x25 FLX 120mm 1200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 80mm 2200RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL140 RGB 2-Pack 140mm Computer Case Fans - White
| IN STOCK |
Phanteks D30 PWM D-RGB 120mm Computer Case Fan - 3 pack
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL-INFINITY 120mm ARGB Case Fan - 3 Pack - Black
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140x150x25mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XR-1 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Conceived for industrial heavy duty applications that require enhanced cooling performance and advanced ingress protection, the NF-F12 industrialPPC (Protected Performance Cooling) is a ruggedised high-speed version of the award-winning retail model. Thanks to the outstanding aerodynamic efficiency of the NF-F12 design and the use of a novel three-phase motor, the industrialPPC version provides superior airflow and pressure capacity while keeping noise levels and power consumption moderate as against comparable high-speed fans.
While its fibre-glass reinforced polyamide construction and certified water and dust protection make the NF-F12 industrialPPC suitable for operation in challenging environments, the renowned SSO2 bearing technology guarantees an MTBF of over 150.000hrs.
Topped off with Noctua’s trusted reliability and 6 years manufacturer’s warranty, the NF-F12 industrialPPC is an ideal choice for highly demanding applications that require superior flow rates and ultimate dependability.
| FAN DIAMETER | 120mm |
| ROTATION SPEED | 2000RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 29.7dBA |
| AIRFLOW | 121.8m³/h |
| COLOR | Black, Brown |
| VOLTAGE | 12 |
| POWER CONSUMPTION | 1.2W |
| DIMENSIONS | Height: 25mm Width: 120mm Depth: 120mm |
| WEIGHT | 0.28kg |