ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 8 Thunderbolt (40Gb/s) External Storage Enclosure for 2.5-inch and 3.5-in SATA Drives
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 - Four-Bay Thunderbolt 3 External Storage Enclosure for 2.5" and 3.5" SATA Drives
| IN STOCK |
OWC Express 2.5" Portable USB 3.0 Enclosure Kit for SATA HDDs & SSDs (Black)
| IN STOCK |
ZTC Thunder Enclosure NGFF M.2 SSD to USB 3.0 - Gold Aluminum Shell, 5 Size Board - 6GB/s
| IN STOCK |
OWC Mercury On-The-Go USB 3.2 (5Gb/s) Bus-Powered Portable External Storage Enclosure for 2.5-inch SATA Drives
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
| IN STOCK |
OWC 0TB ThunderBay Flex 8 Thunderbolt 3 Enclosure
| IN STOCK |
StarTech.com x4 PCI Express to M.2 PCIe SSD Adapter
| IN STOCK |
ZTC Sky Board mSATA to USB3.0 SSD Enclosure Adapter Case - Model ZTC-EN002 - Silver
| IN STOCK |
ZTC Sky Board mSATA to USB3.0 SSD Enclosure Adapter Case - UASP Support - Model ZTC-EN002
| IN STOCK |
ZTC Thunder Enclosure NGFF M.2 SSD to USB 3.0 - Aluminum Shell, 5 Size Board - High Speed 6GB/s
| IN STOCK |
AData XPG EX500 Tool-Free External USB3.1 Enclosure for 2.5-inch SATA SSD/HDD
| IN STOCK |
| HARD DRIVE INTERFACE | SATA 2.5-inch |
| PC INTERFACE | USB3.0 eSATA 6G |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DEVICE TYPE | Hard drive and SSD enclosure |
| DATA TRANSFER RATES | eSATA - 6.0 Gbit/s (or 600 MB/sec) USB 3.0 - 5.0 Gbit/s (or 500 MB/sec) USB 2.0 - 480Mbps (or 60MB/sec) USB 1.1 - 12Mbps (or 1.5MB/sec) |
| HDD SUPPORT | Designed for Apple MacBook Air 2010 and later SSDs Also suitable for standard 2.5-inch SATA SSDs |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Mac: Mac OS 8.6 to 9.2.2, Mac OS X 10.0.x or later and an available USB 1.1 port. Mac OS X 10.2.8 or later. Including ‘Lion’ 10.7.x and an available USB3.0/2.0/1.1 or eSATA port. Time Machine® Compatible: Mac OS X 10.5 (version introduced) and later. Windows: Windows 98SE or later and an available USB 3.0/2.0/1.1 port. Windows 2000 or later and an available USB 3.0/2.0/1.1 or eSATA port. |
| ACCESSORIES INCLUDED | OWC Mercury Elite Pro mini "Dual Interface" Case Kit High-quality eSATA connecting cable High-quality USB 3.0/2.0 connecting cable High-quality DC to USB connector Mercury Elite Pro mini Manual Special SATA Adapter Plastic Riser |
| DIMENSIONS | 99.1mm x 139.7mm x 28mm |
| WEIGHT | 320g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |