Memory Upgrade for Acer Aspire AS5560G-8358G75Mnkk (LX.RNZ0C.015)
QUICK TIPS
  • All memory upgrades shown here are 100% guaranteed compatible with this particular system.
  • Lifetime warranty on all memory upgrades.
  • Questions? Drop us a mail to sales@memoryc.com
SYSTEM DETAILS
  • Maximum Memory
  • Standard Memory
  • Memory Slots
  • Form Factor
  • Pin Count
  • Module Type
  • Screen Size
  • 8 GB
  • 8 GB
  • 2
  • SODIMM
  • 204
  • PC3-8500
  • 15.6
Acer Aspire AS5560G-8358G75Mnkk (LX.RNZ0C.015) Memory Upgrade
4GB Hyperam DDR3 SO-DIMM 1066MHz (PC3-8500) laptop memory module CL7
  • 13 reviews
  • Item Number: 13093
  • Part Number: HYS31025684GB
  • 4GB DDR3 SO-DIMM laptop memory module
  • 1066MHz PC3-8500
  • CL7, 1.5V, 204 pins