Memory Upgrade for Acer Aspire X3 Series X3990 (DT.SGKET.015)
QUICK TIPS
  • All memory upgrades shown here are 100% guaranteed compatible with this particular system.
  • Lifetime warranty on all memory upgrades.
  • Questions? Drop us a mail to sales@memoryc.com
SYSTEM DETAILS
  • Maximum Memory
  • Standard Memory
  • Memory Slots
  • Form Factor
  • Pin Count
  • Module Type
  • 8 GB
  • 4 GB
  • 2
  • DIMM
  • 240
  • PC3-10600
Acer Aspire X3 Series X3990 (DT.SGKET.015) Memory Upgrade
4GB G.Skill DDR3 PC3-10666 Ripjaw Series (9-9-9-24) Single desktop memory module
  • 14 reviews
  • Item Number: 12092
  • Part Number: F3-10666CL9S-4GBRL
  • 4GB DDR3 1333MHz G.Skill Ripjaw memory module
  • 240 pins, CL9, 1.5V