ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
AData EC700G M.2 SATA/PCIe SSD Enclosure USB3.2 Type-C With RGB Lighting
| IN STOCK |
StarTech.com x4 PCI Express to M.2 PCIe SSD Adapter
| IN STOCK |
AData XPG EX500 Tool-Free External USB3.1 Enclosure for 2.5-inch SATA SSD/HDD
| IN STOCK |
OWC U2 Shuttle Four-Slot NVMe M.2 to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
ZTC M.2 NVMe SSD External Portable Enclosure with RGB Lighting USB-C 3.2 Gen 2
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
| IN STOCK |
OWC Express 2.5" Portable USB 3.0 Enclosure Kit for SATA HDDs & SSDs (Black)
| IN STOCK |
OWC Express 1M2 USB4 (40GB/s) Bus-Powered Portable External Storage Enclosure for NVMe M.2 2230 / 2242 / 2280 SSDs
| IN STOCK |
Renice Half-Mini mSATA to 2.5-inch SATA II SSD Adapter Board
| IN STOCK |
OWC Envoy Pro 1A Enclosure for Mac SSDs from most 2013 to 2019 Models
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 8 Thunderbolt (40Gb/s) External Storage Enclosure for 2.5-inch and 3.5-in SATA Drives
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 - Four-Bay Thunderbolt 3 External Storage Enclosure for 2.5" and 3.5" SATA Drives
| IN STOCK |
| HARD DRIVE INTERFACE | SATA Interface |
| PC INTERFACE | USB2.0 |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DEVICE TYPE | External Hard Drive Enclosure |
| DATA TRANSFER RATES | USB2.0 data transfer, 480MBits per second |
| HDD SUPPORT | Supports SATA 2.5" hard drives, up to max 250GB |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows Vista / XP / 2000* Mac OS 9.0 or later Linux Kernal 2.4 or later *StoreJet Elite software only works in Windows |
| OPERATING TEMPERATURE | 5°C (41°F) to 55°C (131°F) |
| ACCESSORIES INCLUDED | StoreJet HDD Enclosure, Carrying case, Driver CD, Installation Guide, Warranty card, USB Y cable |
| SPECIAL FEATURES | StoreJet Elite software included, One-touch backup button |
| DIMENSIONS | 129mm x 79.9mm x 13mm |
| WEIGHT | 88g (without HDD) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 2 years warranty |