MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Phantom Gaming AMD Radeon RX 6500 XT 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
VENTUS brings a performance-focused design that maintains the essentials to accomplish any task at hand. A capable triple fan arrangement laid into a rigid industrial design lets this sharp looking graphics card fit into any build.
WE’VE GOT YOUR BACK
A sturdy brushed aluminum backplate reinforces the full length of the graphics card while providing passive cooling by applying thermal pads.
Bringing It All Together
MSI's exclusive MSI Center software helps you get the most out of your MSI products. Monitor, tweak and optimize in real-time with just a few clicks.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| MEMORY SIZE | 12GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 384 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1740MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | 350 W |
| CUDA CORES | 8960 |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 2x 8-pin |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |