| IN STOCK |
|
Ships in 7 days Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
LOW PROFILE DESIGN
Low profile design with one slot and 150mm card length saves more spaces to fit slim or smaller system. Equipped with a DVI-D and a HDMI port, the card supports up to 4K high resolution.
ULTRA DURABLE COMPONENTS
Engineered with the high-quality chokes and capacitors, this graphic card delivers outstanding performance and durable system lifespan.
SMOOTH AND CRISP VISUAL
Equipped with a DVI-D and a HDMI port, the card can deliver beautiful and smooth 4K video playback.
Intuitive AORUS Graphics Engine Utility
The cutting edge intuitive interface allows you to tune the clock speeds, voltage, fan performance, and power target in real-time according to your own gaming requirement.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GT 1030 |
| MEMORY SIZE | 2GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR4 |
| MEMORY BUS | 64 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 2100MHz |
| NUMBER OF FANS | 1 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 4096 x 2160 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1151MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| POWER CONSUMPTION | 300 W |