| 21 IN STOCK |
|
Ready to ship Shipping to United Kingdom from only £ 5.99! |
ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
OWC U2 Shuttle Four-Slot NVMe M.2 to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 8 Thunderbolt (40Gb/s) External Storage Enclosure for 2.5-inch and 3.5-in SATA Drives
| IN STOCK |
OWC Express 2.5" Portable USB 3.0 Enclosure Kit for SATA HDDs & SSDs (Black)
| IN STOCK |
ZTC M.2 NVMe SSD External Portable Enclosure with RGB Lighting USB-C 3.2 Gen 2
| IN STOCK |
ZTC Sky Adapter Converts M.2 PCIe NVMe SSD to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
OWC miniStack STX Stackable Storage Enclosure with Thunderbolt Hub Xpansion - Matte Silver
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25CK3 2.5-inch SATA up USB 3.1 SSD and HDD Enclosure Kit
| IN STOCK |
OWC Envoy Pro USB3.0 Portable SSD Enclosure for 2012 MacBook Pro with Retina Display
| IN STOCK |
Renice Half-Mini mSATA to 2.5-inch SATA II SSD Adapter Board
| IN STOCK |
StarTech Storage S251BRU33 USB3.0 2.5-inch SATA 6Gbps Hard Drive Solid State Drive Enclosure
| IN STOCK |
ZTC Lightning Card M.2 NGFF SSD (PCIe 2 and 4 Lane or SATA III Type) To PCI-e or SATA III Internal Card Model ZTC-EX001
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
ZTC Sky Board mSATA to USB3.0 SSD Enclosure Adapter Case - Model ZTC-EN002 - Silver
| IN STOCK |
No more bland enclosures. Turn any 2.5” SSD or HDD into extra gaming storage with a design that pops out from the crowd. This is an enclosure for gamers, made fast, tough, and classy with tool-free install and instant plug n game
High speed cleans out lag
Dedicated controller maximizes USB 3.1/SATA 6Gb/s conversion efficiency
Fast SATA 6Gb/s and USB 3.1 in harmony
Install and load even the biggest games with no compromise: virtually identical to internal storage
Super easy tool-free install
Any 2.5” SSD/HDD takes literally minutes to install – no tools or screws needed
Secure lock and easy open
Flick the switch securely lock the EX500 and unlock it for quickly swapping drives
Detachable lock puts you in charge
Remove the lock mechanism and reinsert it as needed – you’re in control
Tough impact resistant wrap
Tested against drops from desktop height – your games will survive rough treatment
| HARD DRIVE INTERFACE | SATA III (SATA 6Gbps) |
| PC INTERFACE | USB3.2 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DEVICE TYPE | HDD/SSD enclosure |
| HDD SUPPORT | 2.5-inch SSD or HDD, thickness of 7mm or 9.5mm, SATA interface |
| COLOR | Black / Red |
| OPERATING TEMPERATURE | 5 - 50 °C |
| ACCESSORIES INCLUDED | USB cable |
| SPECIAL FEATURES | Impact resistant case |
| DIMENSIONS | Width: 90 Depth: 125 Height: 17 |
| WEIGHT | 69 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |