Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Radeon™ R7 250 graphics card is with great value and superior stability
- Dust-proof fan resists dust and particles for 25% longer graphics card longevity.
- Super Alloy Power II uses premium alloy components to reinforce overall graphics card reliability.
- Industry only AUTO-EXTREME Technology, 100% full automation for best reliability.
- GPU Tweak II makes overclocking easier and more visual than ever with an intuitive, all-new UI.
Raging Cool for the Win!
ASUS R7 250 graphics card is packed with industry only Auto-Extreme technology, 100% full automation for best reliability. Super Alloy Power II ensures heightened stability and durability, while GPU Tweak II with XSplit Gamecaster offers intuitive performance tweaking and instant gameplay streaming.
Dust-Proof Fan
25% longer graphics card lifespan. Unique fan design dissipates heat efficiently while extending a graphic card’s lifespan by 25%* through increased dust and particle resistance.
AUTO-EXTREME Technology with Super Alloy Power II
Premium quality and best reliability. ASUS graphics cards are produced using AUTO-EXTREME technology, an industry-first 100% automated production process, and feature premium Super Alloy Power II components that enhance efficiency, reduce power loss, decrease componen
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon R7 250 |
| MEMORY SIZE | 1GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 128bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1125MHz |
| INTERFACE | PCI Express 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 2560 x 1600px |
| PROCESSOR FREQUENCY | 725MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DVI-I PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| DIMENSIONS | Depth: 121mm Height: 37mm Width: 168mm |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |