| OUT OF STOCK |
ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
OWC 0TB ThunderBay Flex 8 Thunderbolt 3 Enclosure
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 RAID 5 4-Bay Storage Enclosure with Dual Thunderbolt 3 Ports
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 8-Bay Thunderbolt (40Gb/s) External Storage Enclosure with SoftRAID for 2.5" and 3.5" SATA Drives
| IN STOCK |
OWC U2 Shuttle Four-Slot NVMe M.2 to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
OWC Envoy Pro USB3.0 Portable SSD Enclosure for 2012 MacBook Pro with Retina Display
| IN STOCK |
ZTC Sky Adapter Converts M.2 PCIe NVMe SSD to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
AData EC700G M.2 SATA/PCIe SSD Enclosure USB3.2 Type-C With RGB Lighting
| IN STOCK |
ZTC M.2 NVMe SSD External Portable Enclosure with RGB Lighting USB-C 3.2 Gen 2
| IN STOCK |
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
ZTC Sky Board mSATA to USB3.0 SSD Enclosure Adapter Case - UASP Support - Model ZTC-EN002
| IN STOCK |
StarTech Storage S251BRU33 USB3.0 2.5-inch SATA 6Gbps Hard Drive Solid State Drive Enclosure
| IN STOCK |
OWC Mercury On-The-Go USB 3.2 (5Gb/s) Bus-Powered Portable External Storage Enclosure for 2.5-inch SATA Drives
| IN STOCK |
This ZTC adapter board is an mSATA SSD to 2.5-inch SATA SSD adapter, allowing you to operate any mSATA SSD in any standard SATA host controller. This adapter allows any mSATA SSD from any notebook or memory storage device to easily transfer data to a desktop or laptop computer with a standard 22-pin 2.5-inch SATA connection.
Note: This mSATA to 2.5-inch SATA SSD adapter is designed for mSATA Solid State Disks only! Not compatible with 50mm Mini PCI-e SATA SSD's.
Product highlights:
- mSATA to 2.5-inch SATA adapter board
- Full-size 2.5-inch PCB, suitable for any 2.5-inch drive bay or enclosure
- With lock to fix the mSATA SSD onto the adapter board
| HARD DRIVE INTERFACE | mSATA (Mini SATA) |
| PC INTERFACE | SATA / SATA II |
| FORM FACTOR | 2.5-inch SATA SSD |
| DEVICE TYPE | mSATA adapter board |
| DATA TRANSFER RATES | SATA / SATA II data transfer rates |
| HDD SUPPORT | Supports 50mm mSATA SSDs |
| SYSTEM REQUIREMENTS | SATA / SATA II interface SSD with mSATA interface, 50mm |
| DIMENSIONS | 98mm x 66mm x 10mm (LxWxH) |
| WEIGHT | 15g |
| PACKAGING | Antistatic bulk packaging |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |