| OUT OF STOCK |
ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
| IN STOCK |
OWC Envoy Pro 1A Enclosure for Mac SSDs from most 2013 to 2019 Models
| IN STOCK |
OWC miniStack STX Stackable Storage Enclosure with Thunderbolt Hub Xpansion - Matte Silver
| IN STOCK |
OWC U2 Shuttle Four-Slot NVMe M.2 to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
Renice Half-Mini mSATA to 2.5-inch SATA II SSD Adapter Board
| IN STOCK |
StarTech.com x4 PCI Express to M.2 PCIe SSD Adapter
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25CK3 2.5-inch SATA up USB 3.1 SSD and HDD Enclosure Kit
| IN STOCK |
ZTC Thunder Enclosure NGFF M.2 SSD to USB 3.0 - Gold Aluminum Shell, 5 Size Board - 6GB/s
| IN STOCK |
ZTC Lightning Card M.2 NGFF SSD (PCIe 2 and 4 Lane or SATA III Type) To PCI-e or SATA III Internal Card Model ZTC-EX001
| IN STOCK |
OWC U2 ShuttleOne NVMe M.2 to 2.5-inch U.2 SSD Adapter
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 8 Thunderbolt (40Gb/s) External Storage Enclosure for 2.5-inch and 3.5-in SATA Drives
| IN STOCK |
ZTC M.2 NVMe SSD External Portable Enclosure with RGB Lighting USB-C 3.2 Gen 2
| IN STOCK |
The new ZTC 2-in-1 USB3.1 Sky Enclosure is the latest All-in-one M.2 and mSATA SSD to USB Enclosure in the market. Use it to easily connect any of the 6 different size M.2 and mSATA SSDs to any USB port. Once connected, the M.2 or mSATA SSD shows on your desktop or laptop computer as a new drive, just like any other external hard drive. This ZTC enclosure can also be used as a bootable disk and requires no extra driver.
Suitable for both PC and Mac systems; the only requirement is a spare USB port. With USAP and real speed of 10G USB3.1, the Sky Enclosure is considered one of the fastest M.2 / mSATA SSD enclosure currently available in the market. Another great feature of this adapter is the included RAID controller that allows you to simultaneously connect two SSDs and put them both to use. Great for cloning, back-up and other IT needs.
| HARD DRIVE INTERFACE | M.2 NGFF and mSATA |
| PC INTERFACE | USB3.1 and USB3.0 Also backwards compatible with USB2.0 |
| DEVICE TYPE | External SSD Enclosure |
| DATA TRANSFER RATES | Up to 10G USB3.1 in suitable systems |
| HDD SUPPORT | M.2 NGFF and mSATA |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Suitable for both Windows and Mac systems, available USB port required |
| ACCESSORIES INCLUDED | USB flat ribbon cable M.2 and mSATA screws Padded tabs Manual |
| SPECIAL FEATURES | RAID support |
| DIMENSIONS | 100mm x 69mm x 9mm |
| WEIGHT | 80g |
| PACKAGING | Eco-friendly retail packaging |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |