LC-Power LC-DOCK-C-35-M2 storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black 3.5" by LC-Power
LC-Power LC-DOCK-C-35-M2 storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black 3.5
5 IN STOCK
Ships in 7 days
Key Features
  • HDD/SSD enclosure M.2 3.5"
  • Number of storage drives supported: 1
  • NVMe
  • USB connectivity
  • 10 Gbit/s
  • Black
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
LC-DOCK-C-35-M2 - Docking station / enclosure
External USB 3.2 Gen. 2x1 enclosure with cloning feature for a 3,5" SATA HDD & a NVMe M.2 SSD.
Specifications
HARD DRIVE INTERFACE M.2
PC INTERFACE Yes
FORM FACTOR 3.5"
DEVICE TYPE HDD/SSD enclosure
DATA TRANSFER RATES 10 Gbit/s
HDD SUPPORT 3.5"
COLOR Black
DIMENSIONS 35 mm