Zotac ZT-P10300A-10L graphics card NVIDIA GeForce GT 1030 2 GB GDDR5 by Zotac
Zotac ZT-P10300A-10L graphics card NVIDIA GeForce GT 1030 2 GB GDDR5 Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • NVIDIA GeForce GT 1030 2 GB GDDR5
  • 64 bit 6000 MHz PCI Express 3.0
  • HDMI ports quantity: 1
  • DVI-D ports quantity: 1
  • DirectX version: 12.0 OpenGL version: 4.5
  • 30 W
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Specifications
CHIPSET MANUFACTURER NVIDIA
GPU GeForce GT 1030
MEMORY SIZE 2 GB
MEMORY TECHNOLOGY GDDR5
MEMORY BUS 64 bit
MEMORY CLOCK SPEED 6000 MHz
NUMBER OF FANS 1 fan(s)
INTERFACE PCI Express 3.0
COOLING TYPE Active
PROCESSOR FREQUENCY 1227 MHz
HDMI PORTS 1
DIRECTX VERSION 12.0
OPENGL VERSION 4.5
POWER CONSUMPTION 300 W
DIMENSIONS 16 mm