ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Phantom Gaming AMD Radeon RX 6500 XT 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
The NVIDIA GeForce RTX 4080 delivers the ultra performance and features that enthusiats gamers and creators demand. Bring your games and creative projects to life with ray tracing and AI powered graphics. Its powered by the ultra efficient NVIDIA ADA Lovelace architecture and 16GB of superfast G6X memory.
Victory measured in milliseconds
NVIDIA Reflex and Geforce RTX 40 series GPU's deliver the lowest latency and best responsiveness for the ultimate competitive advantage. Built to optimize and measure system latency, Reflex provides faster target acquisition, quicker reaction times, and the best aim for competitive games.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 4080 |
| MEMORY SIZE | 16GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 256bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 11200MHz |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 2205MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | 750 W |
| CUDA CORES | 9728 |
| COLOR | Black, Green |
| POWER CONNECTORS | 1x 16-pin, 3x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 3.5 |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |