Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
VENTUS brings a performance-focused design that maintains the essentials to accomplish any task at hand. Rocking a trusted dual fan arrangement laid into a rigid industrial design lets this sharp looking graphics card fit into any build.
REINFORCING BACKPLATE
A clean-looking brushed-finish backplate reinforces the length of the card.
TAILORED PCB DESIGN
Not all circuit boards are created equal. A custom PCB Design provides greater reliability and beefed up power circuitry for pushing the card to its limits.
Bringing It All Together
MSI's exclusive MSI Center software helps you get the most out of your MSI products. Monitor, tweak and optimize in real-time with just a few clicks.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3050 |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 128 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x8 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1807MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | 130 W |
| CUDA CORES | 2560 |
| POWER CONNECTORS | 1x 8-pin |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |