Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
The new NVIDIA GeForce RTX 30 Series GPUs, the 2nd generation of RTX, features new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors, bringing stunning visuals, amazingly fast frame rates, and AI acceleration to games and creative applications. Powered by the NVIDIA Ampere architecture, which delivers increases of up to 1.9X performance-per-watt over the previous generation, the RTX 30 Series effortlessly powers graphics experiences at all resolutions, even up to 8K at the top end. The GeForce RTX 3090, 3080, 3070, and 3060 represents the greatest GPU generational leap in the history of NVIDIA.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3060 |
| MEMORY SIZE | 12GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1792 MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Supported |
| POWER CONSUMPTION | Minimum system power supply: 550 W |
| DIMENSIONS | Depth: 240 mm Height: 120 mm |
| CUDA CORES | 3584 |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | Supplementary power connectors: 1x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2 |
| NVIDIA G-SYNC | Supported |