Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Relish ultra-performance in the latest game titles and amplify your gaming experience with the ZOTAC GAMING GeForce RTX 3080 Ti Trinity OC. The fine-tuned balance between the cooling, acoustics, and aesthetics of the ZOTAC GAMING graphics card delivers ultra gaming graphics fidelity.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3080 Ti |
| MEMORY SIZE | 12GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 384 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1695 MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Supported |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 350 W Minimum system power supply: 750 W |
| DIMENSIONS | Depth: 317.8 mm Height: 63 mm Width: 120.7 mm |
| CUDA CORES | 10240 |
| POWER CONNECTORS | Supplementary power connectors: 2x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 3 |
| NVIDIA G-SYNC | Supported |