MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
THE ULTIMATE PC GAMING PLATFORM
Get Game Ready with GeForce® GTX.
GeForce GTX graphics cards are the most advanced ever created. Discover unprecedented performance, power efficiency, and next-generation gaming experiences.
THE LATEST GAMING TECHNOLOGIES
Pascal is built to meet the demands of next generation displays, including ultra-high-resolution and multiple monitors. It features NVIDIA GameWorks™ technologies for extremely smooth gameplay and cinematic experiences. Plus, it includes revolutionary new 360-degree image capture.
PERFORMANCE
Pascal-powered graphics cards give you superior performance and power efficiency, built using ultra-fast FinFET and supporting DirectX® 12 features to deliver the fastest, smoothest, most power-efficient gaming experiences.
Military Class 4 Components
One of the deciding factors in performance is the quality of the components used. That is why MSI only uses MIL-STD-810G certified components. Only these components have proven durable enough to withstand the torturous circumstances of extreme gaming and overclocking for extended usage.
With their aluminum core design, Solid CAP's have been a staple in high-end component designs and provides lower Equivalent Series Resistance (ESR) as well as its over-10-year lifespan.
Afterburner
MSI Afterburner is the world’s most recognized and widely used graphics card overclocking utility which gives you full control of your graphics cards. It also provides an incredibly detailed overview of your hardware and comes with some additional features such as customizing fan profiles, benchmarking and video recording.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1050 Ti |
| MEMORY SIZE | 4GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 128 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 7008MHz |
| NUMBER OF FANS | 2 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 768 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | Processor frequency: 1341MHz Processor boost clock speed: 1455MHz |
| DISPLAY PORTS | 1 x DisplayPorts |
| HDMI PORTS | 1 x HDMI |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 75 W Minimum system power supply: 300 W |
| CUDA CORES | 768 |
| COLOR | Black, Grey |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |