32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB OWC DDR4 PC23400 2933MHz RDIMM Memory Upgrade Kit (4x16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Channel Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 Light Enhancement Kit - White
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz CL22 DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Fury Renegade 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
The Crucial difference
As a brand of Micron, one of the largest memory manufacturers in the world, we manufacture our memory in-house to meet three key criteria:
Quality
All Crucial DRAM is classified as premium-quality and is extensively tested for performance and OEM compatibility before, during, and after the production process.
Compatibility
With memory designed for over 50,000 systems and with products that range from energy-efficient DDR3L modules to legacy DDR offerings, we have one of the most complete portfolios in the industry.
| CAPACITY | 4GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL19 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 4GB |
| PACKAGING | Retail packaging |