| IN STOCK |
|
Ships in 10 days Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3600MHz Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Dual Channel Kit (2x 16GB) Classic Camo
| IN STOCK |
64GB Kingston 3200MHz CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 8GB) - Grey
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
QVL approved by motherboard manufacturers
Multiple compatibility verifications with mainstream DDR4 motherboards to make sure its stability with all motherboards on the QVL(Qualified Vendor List). Therefore, you would not have to worry about compatibility issues when purchasing high-speed memory.
Shows perfect compliance with the specifications of JEDEC
The brand-new DDR4 memory module product of ELITE series launched by TEAMGROUP Inc., with its only 1.2 working voltage, saves 20% of power compared to the last generation. Therefore, the heat generated from the product itself has also been reduced, and it can maintain the peripheral operating temperature around the system.
The product shows perfect compliance with the specifications of JEDEC, and it has 100% product compatibility as well as quality reliability with INTEL's latest X99 chipset.
Both single-channel and dual-channel are available at the same time so as to meet the demands of users at different levels. The storage can be up to massive 32 GB Kit (16 GBx2) capacity, doubling the speed of data processing. The ELITE serial product offers exceptional qualities including stability, long-endurance and low-power consumption with its outstanding function.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 2666 MHz |
| STANDARD | PC4 21300 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL19 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 16 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |