| 3 IN STOCK |
|
Ships in 2 days Shipping to United Kingdom only £ 2.99! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Dual Channel kit (2x16GB) 1.20V
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group Delta RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2x16GB) - Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
A Memory Upgrade That Gives More
Designed to help your system run faster and smoother, this DDR4 UDIMM series offers up to the industry's fastest memory speed with 3200MT/s. Plus, DDR4 technology is up to twice as fast as its predecessor, DDR3, delivering more bandwidth and more energy efficiency. A simple upgrade allows for faster application load times, increased responsiveness, and the ability to handle data-intensive programs with ease.
Extra Memory, Extra Energy Savings Too
More memory is an easy cure for a slow computer, but it can also increase energy expenditure and overall stress on the system hardware. In addition to a performance upgrade, this DDR4 UDIMM series provides smarter energy consumption with a lower 1.2V voltage. This reduces power usage compared to the previous DDR3 1.5V module. Plus, greater heat dissipation keeps the computer running at lower temperatures for higher stability and a longer system hardware lifespan.
Compatible For Your Convenience
Wondering if your new memory module will function smoothly in your new rig or trusted old computer? This DDR4 UDIMM series is compatible with a wide range of desktop PCs. With the adaptibility of this memory module, you’ll avoid the random reboots and blue screens that accompany an unstable and incompatible memory module.
| CAPACITY | 4GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 2400MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CAS latency: 17 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | No |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| NUMBER OF PINS | 288-pin |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |