XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
THE GAMING YOU KNOW & TRUST
The latest iteration of MSI’s iconic GAMING series once again brings performance, low-noise efficiency, and aesthetics that hardcore gamers have come to recognize and trust. Now you too can enjoy all your favorite games with a powerful graphics card that stays cool and silent. Just the way you like it.
LIGHT 'EM UP
It’s time to put on team colors. Synchronize lighting with other compatible devices to take the light show to another level. Going dark is as easy as turning the lights off.
WE KEEP IT COOL AND QUIET
The TRI FROZR 2 thermal system has been designed for efficiency. Expect a perfect balance of cool and quiet for more fun during endless gaming sessions.
TEAMWORK MAKES THE DREAM WORK
TORX FAN 4.0 is built on teamwork, with pairs of fan blades bound together with an outer ring design link that focuses airflow into the updated TRI FROZR 2 cooling system.
TOTALLY COOL CORE PIPES
Core Pipes are precision-machined for maximum contact over the GPU and spread the heat along the full length of the heatsink for optimal cooling.
SHHHH…SILENCING HEATSINK DESIGN
Stay stealthy with Airflow Control that improves airflow dynamics. Deflectors provide additional surface area and guide air to where it’s needed for maximum cooling. Wave-curved 2.0 fin edges disrupt unwanted airflow harmonics resulting in reduced noise.
TOUGH ENOUGH TO BACK YOU UP!
GAMING has been crafted to serve you well during intense gameplay. This legendary item has extra power unlocked through the Custom PCB.
BEND THE RULES, NOT THE CARD
Solid build quality in key areas is strengthened with a rigid metal anti-bending strap.
YOUR SUPPORT CHARACTER
A bundled support bracket can be attached to your PC case for additional graphics card reinforcement.
The GeForce RTX 3060 lets you take on the latest games using the power of Ampere—NVIDIA's 2nd generation RTX architecture. Get incredible performance with enhanced Ray Tracing Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and high-speed G6 memory.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3060 |
| MEMORY SIZE | 12GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1852MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 170 W Minimum system power supply: 550 W |