Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
The EVGA GeForce RTX 3080 delivers the unprecedented performance that gamers crave for 4K resolution gaming, powered by the NVIDIA Ampere architecture. It's built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. Combined with the next generation of design, cooling, and overclocking with EVGA Precision X1, the EVGA GeForce RTX 3080 Series presents a new definition in ultimate performance.
Next-Gen Implementation
An undeniable force is here with the EVGA GeForce RTX 30-series Graphics Cards! With new a new streamlined design, ARGB options, upgraded fan bearings, and a more precisely-tuned cooling solution, our next-gen graphics cards are the definition of performance…and style.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| MEMORY SIZE | 10 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 320 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 19000 MHz |
| NUMBER OF FANS | 3 |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 Pixels |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | 320W |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |