Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
SAPPHIRE's BIG 4
SAPPHIRE products have great performance and are engineered to last
POWERED BY POLARIS
The 4th generation of Graphics Core Next architecture is the modern, future-proof foundation of Polaris GPUs. It brings energy-saving solutions of Radeon Chill, native support for crucial next-generation API features and latest display technologies, like HDR and Radeon FreeSync 2.
Intelligent Fan Control III
Enjoy the silence! Under light workloads, the fans won’t spin at all. They restart when you fire up a new game. This ensures your GPU stays cool.
Radeon Chill
Radeon Chill dynamically regulates framerate based on your in-game movements
Now supporting countless games
Enhanced Sync Technology
Liquid-smooth gameplay, more accessible than ever before
AMD Radeon FreeSync technology puts an end to choppy gameplay and broken frames with fluid, artifact-free performance at virtually any framerate. Behold the next breakthrough in PC gaming performance.
SAPPHIRE PULSE
Performance parts you need for an excellent gaming experience at a price you can afford.
200,000 hour capacitors
High-polymer, aluminum capacitors offering outstanding reliability.
Tough Metal Backplate
The all-aluminum backplate provides additional rigidity that guarantees nothing bends and dust stays out. It also helps cool your card by increasing heat dissipation.
Beautiful and Stylish
With sleek, elegant contours and unique styling these cards have been designed to suit any build.
RADEON SOFTWARE ADRENALIN EDITION
From Great to Greatness
Artfully Designed. Meticulously Crafted. Incredibly Intuitive. Utterly Beautifu
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 570 |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 7000MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 5120 x 2880 pixels |
| HDMI PORTS | 2 |
| DVI PORTS | 2 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 230mm x 40mm x 125mm |