Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
SAPPHIRE PULSE RX 5700 XT
The SAPPHIRE PULSE RX 5700 XT offers great performance at the affordable price point that every gamer needs. With quality components and a robust digital power design, the PULSE RX 5700 XT delivers exceptional 1440p performance and high-fidelity gaming powered by AMD’s new extreme RDNA architecture.
Its finely-tuned Dual-X Cooling Technology not only keeps the GPU, memory and VRM components cool, but also at a very low noise level. The all-aluminum backplate provides additional rigidity that guarantees nothing bends and dust stays out, and it also helps cool your card by increasing heat dissipation. Pivotal SAPPHIRE features like the Quick Connect Fan, Dual Bios Support and Power Fuse are all readily available to keep your GPU running smooth and silent. Get ready to experience next-level gaming performance and welcome the PULSE RX 5700 XT as the new integral heart of your PC!
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 5700 XT |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1925MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 5120 x 2880 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1670MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DVI PORTS | 3 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 254mm x 46.5mm x 135mm |