ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
THE WORLD’S FIRST RAY TRACING GAMING GRAPHICS CARD
When it comes to next-gen gaming, it’s all about realism. GeForce RTX 2080 is light years ahead of other cards, delivering truly unique real-time ray-tracing technologies for cutting-edge, hyper-realistic graphics.
NVIDIA TURING
GeForce® RTX graphics cards are powered by the Turing GPU architecture and the all-new RTX platform. This gives you up to 6X the performance of previous-generation graphics cards and brings the power of real-time ray tracing and AI to games.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 2080 Ti |
| MEMORY SIZE | 11 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 352 bit |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1350 MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DVI PORTS | 3 |
| DIRECTX VERSION | 12 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 327 mm x 55.6 mm x 140 mm |