Noiseblocker Black Silent Pro PK-1 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech High Air Flow Dual Ball Bearing TX3 Case Fan
| IN STOCK |
Corsair LL140 PWM RGB 140mm Computer Case Fans - Dual Pack
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-2 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1300RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A6X25-PWM 60mm 3000RPM Case Fan - Beige,Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-3 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 92mm 1600RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 92mm 2500RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
StarTech 50mm 4500RPM TX3/LP4 Ball Bearing Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PR-1 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12x25 120mm 2000RPM 5V Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-2 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech Expansion Slot Rear Exhaust Cooling Fan with LP4 Connector
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Pure Wings 2 – Outstanding Reliability and Silent Cooling.
The Pure Wings 2 120mm fans bring famous be quiet! silent cooling to entry level computing, yet are also appropriate for gaming and multimedia systems. The most important features include:
- Nine airflow-optimized fan blades that reduce noise-generating turbulence.
- Long life rifle bearing gives an operating lifetime of 80,000 hours.
- Even at maximum speed, operates at only 19.2 dB(A).
- Product conception, design and quality control in Germany.
Combining outstanding reliability, quiet operation, and a great price-for-performance ratio, Pure Wings 2 120mm is unique in its class. They are the ultimate reason to put well-known be quiet! silent cooling in your PC."
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 1500 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 19.2 dB |
| AIRFLOW | 51.4 cfm |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 12 V |
| POWER CONSUMPTION | 1.08 W |
| DIMENSIONS | 25 mm x 120 mm x 120 mm |
| WEIGHT | 140 g |