Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
The GeForce® RTX 2070 SUPER™ is powered by the award-winning NVIDIA Turing™ architecture and has a superfast GPU with more cores and faster clocks to unleash your creative productivity and gaming dominance. It’s time to gear up and get super powers.
Every gaming superhero needs super powers. The new GeForce RTX SUPER Series cards deliver everything you need to rule your game. They’re powered by the Turing architecture and feature more cores and higher clocks.
The new GeForce RTX SUPER Series has even more cores and higher clocks for superfast performance compared to previous-generation GPUs. Gear up and get super powers.
Up to 25% Faster Performance
Experience 25% more performance of previous-generation GeForce RTX graphics cards combined with maximum power efficiency.
Real-Time Ray Tracing in Games
GeForce® RTX 2070 SUPER™ is light years ahead of other cards, delivering truly unique real-time ray-tracing technologies for cutting-edge, hyper-realistic graphics.
Latest AI Enhanced Graphics
Powered by NVIDIA Turing, GeForce® RTX 2070 SUPER™ brings the power of AI to games.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 2070 SUPER |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256-bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1605 MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1605 MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | Card: 42 mm x 281 mm x 125 mm Box: 171.7 mm x 310.1 mm x 89.6 mm |