| OUT OF STOCK |
1TB Western Digital SN850X M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
2TB Corsair MP600 PRO LPX M.2 PCI Express 4.0 3D TLC NAND NVMe Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Transcend MTE452T M.2 2242 PCIe Gen3x2 SSD 3D TLC Flash Industrial
| IN STOCK |
1TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD SN700 M.2 PCI Express 3.0 NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Western Digital SN700 M.2 PCI Express 3.0 NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Transcend MTE452T M.2 2242 PCIe Gen3x2 SSD 3D TLC Flash Industrial
| IN STOCK |
1TB Crucial P3 Plus M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend PCIe SSD 115S NVMe M.2 2280 PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Kingston KC3000 M.2 PCIe 4.0 NVME Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB ZTC Armor M.2 NGFF Solid State Disk with high-speed SATA 6Gbps interface. 42mm SSD for ultrabooks, tablets and other compact laptop computers. Built using Toggle 2.0 MLC Flash chips, this M.2 NGFF SSD features Phison S9 controller and read speed up to 550MB/sec (write speed up to 490MB/sec).
The ZTC Armor M.2 NGFF SSD is the latest in the line-up from ZTC. Known for exceptional performance and quality, the ZTC range of products is designed with performance computing in mind. Each ZTC product is quality tested before leaving the factory to ensure complete customer satisfaction, and these products are designed to offer great value for money without sacrificing on quality.
The Armor M.2 NGFF SSD includes a range of advanced features:
- Static and Dynamic Wear Leveling
- Bad Block Management
- TRIM Support
- SMART Support
- Over-provision
- Error Correction Code (ECC)
- Wear Leveling
- Flushing Mechanism for Power Loss Protection
- Compliant with SATA Revision 3.0
- Compatible with SATA 1.5Gbps, 3Gbps and 6Gbps interface
| CAPACITY | 1TB |
| INTERFACE TYPE | SATA NGFF |
| FORM FACTOR | 42mm M.2 2242 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 550MB/sec Write speed up to 490MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | Based on Toggle 2.0 MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C |
| MTBF | >1,000,000 hours |
| SPECIAL FEATURES | TRIM and SMART support Over provisioning |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Tablets, ultrabooks, notebooks with M.2 NGFF slot |
| DIMENSIONS | 42mm x 22mm x 1mm |
| WEIGHT | 5g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |