| 8 IN STOCK |
|
Ready to ship Shipping to United Kingdom from only £ 2.99! |
4TB Transcend PCIe Gen 4 x4 M.2 2280 250S NVMe With Graphene Heatsink
| IN STOCK |
Western Digital WD Gold SATA PCIE M.2 Internal Hard Drive - 4TB
| IN STOCK |
2TB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3x4 SSD
| IN STOCK |
512GB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3x4 SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Western Digital SN850X M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
4TB Kingston KC3000 M.2 PCIe 4.0 NVME Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Crucial P3 Plus M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Samsung 990 Pro M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD SN700 M.2 PCI Express 3.0 NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Western Digital SN700 M.2 PCI Express 3.0 NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Team Group MP33 M.2 PCI Express 3.0 3D NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Get 128GBs of memory with KingSpec M.2 NGFF SSD. At just 42mm, the solid state drive is ideal for your tablet, netbook, or miniature sized device. The small solid state drive allows users to store and retrieve information fast with up to 520MB/s read and 300MB/s write. Plus, it offers high performance and low power consumption due to its lack of moving parts. Overall, KingSpec M.2 NGFF SSD is a wonderful way of adding more storage to your tablet, netbook, or compact device because it offers high performance, low power consumption, and great read/write speeds.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | NGFF M.2 |
| FORM FACTOR | M.2 2242 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | 520MB/s read 300MB/s write |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 700°C |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| DIMENSIONS | 42mm X 22mm X 3.2mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Warranty 2 year manufacturer’s warranty |