Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX True Clock Technology
Always running at the best speeds
Software controlled clock speed optimizers can be hindered by overall computer performance, heavy loads can cause it to misread the maximum potential clock speed of the graphics card at any given moment. XFX's True Clock however is hardware controlled clock speed performance optimization so it's always running at peak performance all the time.
Designed for Vulkan Cross Platform Graphics
The next generation graphics API from Khronos.
Vulkan is the new generation, open standard API for high-efficiency access to graphics and compute on modern GPUs. This ground-up design, previously referred to as the Next Generation OpenGL Initiative, provides applications direct control over GPU acceleration for maximized performance and predictability.
AMD FreeSync Technology
No stuttering. No tearing. Just gaming. Gaming shouldn’t be a choice between choppy gameplay and high performance. With XFX Radeon™ RX 460 Series graphics and FreeSync technology, it doesn’t have to be. Transform the most demanding games into a liquid-smooth, artifact-free, 4K cinematic experience with the highest performance at virtually any frame rate. FreeSync works at the speed of your game for incredible responsiveness and uncompromising smoothness. Every gamer deserves perfectly smooth gameplay and peak performance. Unlike the competing technology, you don’t have to choose with FreeSync technology.
Microsoft Windows 10 and DirectX 12
Optimized for gaming performance. New features and functions bring new computing experiences to life with AMD Radeon™ graphics on the Windows® 10 platform. Take your gaming further with XBOX ONE on Windows. Play and connect with your games and friends. Everywhere.
Microsoft’s new technology enables great performance and dramatically improved GPU and CPU multiprocessing and multithreading performance thanks to Async Shaders and Multi-threaded Command Buffer Recording for more efficient rendering of richer and more complex scenes.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 460 |
| MEMORY SIZE | 4GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 128bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 7000MHz |
| INTERFACE | PCI Express 3.0 |
| COOLING TYPE | Passive |
| MAX RESOLUTION | 4096 x 2160 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1120MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | Depth: 40mm Height: 14mm Width: 204mm |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |