Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
10: GAMING PERFECTED
The PNY GeForce GTX 1060 graphics card is loaded with innovative new gaming technologies, making it the perfect choice for the latest high-definition games. Powered by NVIDIA Pascal™ – the most advanced GPU architecture ever created – the GeForce GTX 1060 delivers brilliant performance that opens the door to virtual reality and beyond.
This advanced graphics card is created with ultra-fast FinFET technology and supports DirectX 12 features to deliver fast, smooth, power-efficient gaming experiences. Boost performance by up to 3X in the high-definition and immersive VR Ready games compared to the previous generation GPUs. Bring more realism to every game with NVIDIA GameWorks™ technologies that offer a true cinematic experience-every time.
This Video Card Supports: Microsoft Windows 7-10, Linux, FreeBSDx86, Simultaneous Multi-Projection, VR Ready, NVIDIA Ansel Support, NVIDIA G-SYNC Technology, NVIDIA GameStream Technology, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, NVIDIA GPU Boost 3.0, Vulkan API Support, Microsoft DirectX 12, OpenGL 4.5
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1060 |
| MEMORY SIZE | 3GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1506 MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1506 MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | ATX |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | Height: 115.1 mm Width: 127 mm Length: 250.9 mm |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |