32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
16GB Team Group DELTA RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2 x 8GB) - Black
| IN STOCK |
Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 Light Enhancement Kit - White
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
The TridentZ Series is G.Skill's latest high-performance DDR4 range. Designed especially with gamers and overclockers in mind, these DDR4 kits offer the very best in performance and reliability. In fact, every TridentZ DDR4 kit is built using premium components and is hand-tested to ensure it reaches - or exceeds - the advertised speeds and timings.
This 16GB kit is rated to operate at 3600MHz at timings of CL17 (17-18-18-38) and requires voltage up to 1.35V. Equipped with a brand luxury new two-colour heatsink with aggressive fin design to offer increased heat dissipation. And these heatsinks not only keep your system cool - they look incredibly cool, too.
As with all memory from G.Skill, these TridentZ DDR4 modules come backed by a lifetime manufacturers warranty and free technical support for added peace of mind.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3600MHz (DDR4-3600) |
| STANDARD | PC4-28800 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL17 |
| MEMORY TIMINGS | 17-18-18-38 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Red/Gray |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR4 modules, two memory modules per kit |
| FEATURES | Dual-colour efficient heatsinks Intel XMP 2.0 Ready |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |