ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
Renice Half-Mini mSATA to 2.5-inch SATA II SSD Adapter Board
| IN STOCK |
OWC Express 1M2 USB4 (40GB/s) Bus-Powered Portable External Storage Enclosure for NVMe M.2 2230 / 2242 / 2280 SSDs
| IN STOCK |
OWC Envoy Pro USB3.0 Portable SSD Enclosure for 2012 MacBook Pro with Retina Display
| IN STOCK |
ZTC Sky Board mSATA to USB3.0 SSD Enclosure Adapter Case - Model ZTC-EN002 - Silver
| IN STOCK |
AData EC600 2.5-inch HDD / SSD Enclosure USB3.2 Black
| IN STOCK |
StarTech Storage S251BRU33 USB3.0 2.5-inch SATA 6Gbps Hard Drive Solid State Drive Enclosure
| IN STOCK |
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 RAID 5 4-Bay Storage Enclosure with Dual Thunderbolt 3 Ports
| IN STOCK |
ZTC Sky Board mSATA to USB3.0 SSD Enclosure Adapter Case - UASP Support - Model ZTC-EN002
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25CK3 2.5-inch SATA up USB 3.1 SSD and HDD Enclosure Kit
| IN STOCK |
ZTC Thunder Enclosure NGFF M.2 SSD to USB 3.0 - Aluminum Shell, 5 Size Board - High Speed 6GB/s
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 - Four-Bay Thunderbolt 3 External Storage Enclosure for 2.5" and 3.5" SATA Drives
| IN STOCK |
| HARD DRIVE INTERFACE | SATA II / SATA III |
| PC INTERFACE | USB3.0 Thunderbolt |
| FORM FACTOR | 3.5-inch |
| DEVICE TYPE | External hard drive enclosure |
| DATA TRANSFER RATES | Thunderbolt – Up to 1250MB/sec USB 3.0 – Up to 500MB/sec USB 2.0 – Up to 60MB/sec |
| HDD SUPPORT | Two 3.5" SATA Hard Disk Drives up to 6.0TB capacity |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Suitable for both MAC and Windows |
| ACCESSORIES INCLUDED | External OWC Mercury Elite Pro Dual Bare Enclosure High-Quality, Certified, Double-Shielded 1 Meter (39-inch) Thunderbolt cable High-Quality Double-Shielded 2' (24-inch) USB 3.0 cable (Standard-B to Standard-A, USB 2.0 compatible) Kensington Security Slot UL Listed U.S./International Auto Switching 100 ~ 240v, 50/60Hz input, 12 Volt 6 Amp output Power Supply with UK 3-pin adapter User Guide |
| SPECIAL FEATURES | RAID 0, RAID 1, span, or JBOD/independent modes via the easy-to-use RAID selector switch on the back |
| DIMENSIONS | 71.2mm x 228.6mm x 133.4mm |
| WEIGHT | 2.1kg |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |