| IN STOCK |
|
Ships in 8 days Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Primed for Power
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5080, an SFF-ready graphics card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow and vapor chamber design for supreme cooling.
Cooling
2.5-slot Design
The Prime GeForce RTX 5080 features a 2.5 slot design with a carefully arranged layout for the shroud, heatsink and heat pipes to let the three Axial-tech fans leverage chassis side-panel ventilation and deliver optimal thermal performance.
Axial-tech Upgrades
Three tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub that facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure for lower temperatures, less noise and higher performance.
0dB Technology
All three fans come to a standstill when GPU temperatures are below 50 Celsius, letting you play less demanding games or perform light tasks in relative silence. Fans start up again when temperatures are over 55 C, establishing a speed curve that balances performance and acoustics for work or play.
Dual Ball Fan Bearings
Different bearing types have unique pros and cons. Dual-ball bearings excel at durability and can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
Vapor Chamber
A vapor chamber and heatsink soaks up heat from the graphics card, helping to ensure premium performance in a variety of scenarios.
Vented Backplate
Large backplate vents significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 5080 |
| MEMORY SIZE | 16GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR7 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 5.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 2617MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | 850 W |
| CUDA CORES | 10752 |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 1x 16-pin |
| SLOTS WIDTH | 2.5 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |