
| IN STOCK |

| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
250GB PNY CS900 2.5-inch SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS900 SATA III 2.5-inch SSD Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
256GB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
64GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
480GB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Red SA500 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
The ThinkSystem 5300 Mainstream SATA 6Gb solid-state drives (SSDs) use Micron NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface to provide an affordable solution for mixed read/write workloads.
This product guide provides essential presales information to understand the 5300 Mainstream SSD offerings, their key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
The ThinkSystem 5300 Mainstream SATA 6Gb solid-state drives (SSDs) use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a 6Gbps SATA interface. They provide an affordable solution for mixed read/write applications such as cache in transactional applications and high-speed storage for enterprise databases.
| CAPACITY | 480GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 540MB/s Write speed: 460MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 95 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 60 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC NAND |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| MTBF | 3000000 h |
| SPECIAL FEATURES | 256-bit AES |