480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
120GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 520/370MB/sec)
| IN STOCK |
480GB OWC Mercury Electra 3G 2.5-inch SATA Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
480GB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB PNY CS900 2.5-inch SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology KC600 2.5-inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Crucial 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS900 2.5-inch SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
| IN STOCK |
500GB Samsung 870 EVO 2.5" SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3D NAND best upgrade option for gaming
Equipped with a 3D flash memory chip for a fast and seamless gaming experience superior to traditional HDDs, making it the best entry-level SSD for new gamers venturing into the world of gaming.
Enhanced performance for seamless cutscenes
Supports smart SLC caching algorithm for ultra-fast transmission speeds that is 4X faster than traditional HDDs to deliver seamless cutscenes.
Smart optimization to ensure reliable performance
Supports S.M.A.R.T. technology for SSD monitoring and Windows TRIM for optimized performance to ensure reliable SSD performance. The built-in ECC and Wear-Leveling technology also deliver a safe and reliable space for storing data.
Shock-resistant, vibration-resistant, and reduced noise interference
Compared to traditional HDDs, the VULCAN Z SSD has better shock-resistance and vibration-resistance as well as lower power consumption and noise interference to ensure users always feel safe storing games on the VULCAN Z SSD.
| CAPACITY | 1 TB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 550 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 500 MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D NAND |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 70 °C |
| MTBF | 1000000 h |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support TRIM support ECC |
| DIMENSIONS | 69.9 mm x 100 mm x 7 mm |
| WEIGHT | 45 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |