Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
The NVIDIA® GeForce RTX® 4090 is the ultimate GeForce GPU. It brings an enormous leap in performance, efficiency, and AI-powered graphics. Experience ultra-high performance gaming, incredibly detailed virtual worlds, unprecedented productivity, and new ways to create. It’s powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture and comes with 24 GB of G6X memory to deliver the ultimate experience for gamers and creators.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 4090 |
| MEMORY SIZE | 24GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 384 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 2230MHz 2520MHz boost clock |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Form factor: Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | DirectX version: 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | OpenGL version: 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 450 W Minimum system power supply: 850 W |
| CUDA CORES | CUDA cores: 16384 CUDA |
| COLOR | Product colour: Black |
| SLOTS WIDTH | Number of slots: 3.5 |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |