Lexar LD5U16G60C32LG-RGD memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6000 MHz ECC by Lexar
Lexar LD5U16G60C32LG-RGD memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6000 MHz ECC Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • Overclocked Performance
  • Heat-Dissipating Design
  • Support XMP 3.0 & EXPOTM
  • Stability and Reliability
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Fierce DDR5 Performance
Delivers up to 6000MT/s1 with timing as low as CL32 for a next-gen experience.
Durable, Heat-Dissipating Design
The all-new THOR design features a 1.6mm thick durable heatsink in solid aluminum for superior heat dissipation.
Low-Profile Form Factor
At a mere 40mm high, this memory is perfect for compact PC builds.
Improved Stability, Reliability, and Efficiency
Seamlessly Compatible
Rigorously Tested
Specifications
CAPACITY 32 GB
SPEED 6000 MHz
SINGLE / DUAL / QUAD KIT Dual channel kit
CAS LATENCY 32
VOLTAGE 1.35 V
HEATSINK COLOR Heatsink
TECHNOLOGY 288-pin DIMM
MEMORY LAYOUT 2 x 16 GB
INTEL XMP Yes
OPERATING TEMPERATURE 0 - 85 °C