Team Group T-FORCE VULCAN Z TLZGD432G3600HC18J01 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 3600 MHz by Team
Team Group T-FORCE VULCAN Z TLZGD432G3600HC18J01 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 3600 MHz Image
3 IN STOCK
Ships in 7 days
Key Features
  • Simple design to perfectly protect the cooling module
  • High thermal conductive adhesive
  • Supports Intel & AMD motherboards
  • Selected high-quality IC
  • Supports XMP2.0
  • Energy saving with ultra-low working voltage
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Reinforced structure and enhanced heat dissipation
Designed for complete protection and enhanced heat dissipation, the heat spreader is formed by punch press process with a 0.8mm thick, one-piece alloy aluminum to reinforce the body structure. In addition, the electrolytic anodizing process can enhance corrosion resistance and make it non-conductive. Moreover, the superconductive thermal adhesive can maintain gaming memory within operating temperatures.
Selected IC chips. Stable and durable
High performance, low power consumption and upgrade easily
In addition to the increase in data transfer rate, the basic working voltage of the new generation of DDR4 memory is also decreased to 1.2V. This desktop memory is energy saving, high performance and low power consumption.
Supports Intel XMP and auto overclocking
Specifications
CAPACITY 32 GB
MEMORY TYPE DDR4
MEMORY SPEED 3600 MHz
SINGLE/DUAL/TRIPLE Single
CAS LATENCY 18
VOLTAGE 1.35 V