Brother HL-L2400DWE laser printer 1200 x 1200 DPI A4 Wi-Fi by Brother
Brother HL-L2400DWE laser printer 1200 x 1200 DPI A4 Wi-Fi Image
1 IN STOCK
Ships in 7 days
Key Features
  • A FREE 4-month trial to the EcoPro subscription
  • Automatic free shipping of original Brother ink cartridges
  • Lifetime support for your printer
  • Print up to 34 pages per minute
  • 2-Sided print, up to 16 sides per minute
  • 6.8cm Colour touchscreen
  • 1 x 250 sheet paper tray • Wired and wireless connectivity
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Subscription benefits include:
• Save money on toner costs with low monthly costs
• Automatic re-ordering of toner cartridges with free delivery
• Printer guaranteed throughout the subscription
• Free recycling of used toners
• Carbon offsetting
Work smarter from anywhere at home or in the office with the
easily connected Brother HL-L2400DWE. Hosting a range of
efficiency-boosting features, this mono laser printer saves you
time with fast flawless printing, automatic 2-sided print, and
a generous paper tray capacity.
Specifications
PRINTER TYPE Laser
PAPER SIZES A4
MAX PRINT SPEED 30 ppm
NETWORKED No
WI-FI ENABLED Yes
WI-FI STANDARDS 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
MAX RESOLUTION 1200 x 1200 DPI
RAM INSTALLED 64 MB
PRINT COLOUR No
DUPLEX PRINTING Yes
TIME TO FIRST PRINT 8.5 s
NUMBER OF INPUT TRAYS 1
INPUT TRAY CAPACITY 250 sheets
PRODUCT COLOUR Black
BUILT-IN DISPLAY Yes
INPUT VOLTAGE 220 - 240 V
DIMENSIONS 356 mm