ADATA AD4U32008G22-SGN memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz by Adata
ADATA AD4U32008G22-SGN memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Image
1 IN STOCK
Ships in 5 days
Key Features
  • PC/Server 8 GB DDR4 3200 MHz
  • 288-pin DIMM 1 x 8 GB
  • CAS latency: 22
  • 1.2 V
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
ADATA Premier DDR4 3200 unbuffered-DIMM memory is the latest upgrade solution that supports Intel/AMD newest platforms for faster data transfer and enhanced power efficiency. Utilizing a 288-pin design, operating voltage has been reduced from 1.5V on DDR3 to 1.2V, which not only helps save power by 20%, but also boosts transfer bandwidth speed to 25.6GB/s. Every chip in ADATA memory modules meets strict JEDEC and RoHS standards, ensuring compatibility, stability, and environmentally friendly products.
Specifications
CAPACITY 8GB
MEMORY TYPE DDR4
MEMORY SPEED 3200 MHz
SINGLE/DUAL/TRIPLE Single
CAS LATENCY 22
VOLTAGE 1.2 V