64GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL30 Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology Fury Beast DDR5 5600MHz Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL40 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast RGB DDR5 5200MHz CL40 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast RGB DDR5 5600GHz CL36 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6800MHz CL34 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
64GB G.Skill Ripjaws M5 RGB DDR5 5200MHz Dual Channel Kit (2x 32GB) CL40 1.10V Black Edition
| IN STOCK |
Engineered to maximise performance
With speeds of up to 6400MT/s and quick CL32 timings, Kingston FURY Renegade DDR5 features premium components hand-tuned by engineers, rigorously tested for compatibility across the industry’s leading motherboards and backed by 100% factory testing at speed for a hassle-free overclocking experience.
Tap into extreme overclocking potential
DDR5 ushers in a whole new era of memory technology to make extreme overclocking a more stable option than previous generations. On-die ECC delivers more reliable DRAM components, an on-board PMIC balances power when and where it’s needed, and two independent 32-bit subchannels provide dramatic increases in data efficiency for multi-core processors.
Intel® XMP 3.0 Certified
Intel Extreme Memory Profile technology makes overclocking a breeze with advanced pre-optimised factory timings, speeds and voltages for overclocking performance. Kingston FURY Renegade DDR5 features a programmable PMIC for XMP 3.0, supporting up to two customisable profiles to optimise your own unique timings, speeds and voltages saved directly to the DIMM.
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers
Tested and trusted for your preferred motherboard so you can build with confidence.
| CAPACITY | 32GB |
| SPEED | 6400MHz |
| DDR5 STANDARD | DDR5 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL32 |
| VOLTAGE | 1.4 V |
| HEATSINK COLOR | Heatsink |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| MEMORY LAYOUT | 2 x 16GB |
| INTEL XMP | 3.0 |
| OPERATING TEMPERATURE | 32- 185 °F |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |