| IN STOCK |
|
Ships in 5 days Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
64GB Kingston FURY Beast DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 6600MHz CL32 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast DDR5 5600MHz Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan DDR5 6400MHz CL40 Dual Memory Kit (2x16GB) - Red
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance DDR5 7200MHz CL34 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR5 5200MHz CL40 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6400MHz CL32 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL30 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance DDR5 6400MHz CL32 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast RGB DDR5 5200MHz CL40 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6400MHz CL32 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
Engineered to maximise performance
With speeds of up to 6400MT/s and quick CL32 timings, Kingston FURY Renegade DDR5 features premium components hand-tuned by engineers, rigorously tested for compatibility across the industry’s leading motherboards and backed by 100% factory testing at speed for a hassle-free overclocking experience.
Tap into extreme overclocking potential
DDR5 ushers in a whole new era of memory technology to make extreme overclocking a more stable option than previous generations. On-die ECC delivers more reliable DRAM components, an on-board PMIC balances power when and where it’s needed, and two independent 32-bit subchannels provide dramatic increases in data efficiency for multi-core processors.
Intel® XMP 3.0 Certified
Intel Extreme Memory Profile technology makes overclocking a breeze with advanced pre-optimised factory timings, speeds and voltages for overclocking performance. Kingston FURY Renegade DDR5 features a programmable PMIC for XMP 3.0, supporting up to two customisable profiles to optimise your own unique timings, speeds and voltages saved directly to the DIMM.
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers
Tested and trusted for your preferred motherboard so you can build with confidence.
| CAPACITY | 32GB |
| SPEED | 6400MHz |
| DDR5 STANDARD | DDR5 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL32 |
| VOLTAGE | 1.4 V |
| HEATSINK COLOR | Heatsink |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| MEMORY LAYOUT | 2 x 16GB |
| INTEL XMP | 3.0 |
| OPERATING TEMPERATURE | 32- 185 °F |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |