480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
500GB Western Digital Red SA500 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 530/500MB/sec)
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology KC600 2.5-Inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB OWC Mercury Electra 6G SSD 2.5
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
| IN STOCK |
250GB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
480GB OWC Mercury Electra 3G 2.5-inch SATA Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
120GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
240GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
240GB Transcend SATA 6Gbps 2.5-inch SSD Solid State Disk SSD220S
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Extreme Pro 6G 2.5-inch SATA 3 SSD 7mm
| IN STOCK |
Overview
PNY CS900 is the ideal solution for a mainstream solid state drive (SSD) upgrade from a hard disk drive (HDD). The CS900 delivers all the most sought after features at an excellent value, and is designed for an easy and cost-effective HDD replacement in the PC system to help realize faster boot times, quicker application launches and better overall system performance. With no moving parts, PNY CS900 is highly durable, less likely to fail, and supports up to 3 years of warranty.
Applications
Features and Benefits
| CAPACITY | 250GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 535MB/s Write speed up to 500MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC |
| DIMENSIONS | height: 7 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |