32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
16GB AData Premier DDR4 3200MHz CL22 1.2V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
64GB OWC DDR4 PC23400 2933MHz RDIMM Memory Upgrade Kit (4x16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-24000 3000MHz Ripjaws V Red CL16 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
Memory for AMD
An AMD memory specially made for AMD’s latest Ryzen 3000 series processor and X570 motherboard. It is tested for complete compatibility and stability.
Reinforced structure, Enhanced heat dissipation
It is made by punch press process with a 0.8mm thick, one-piece alloy aluminum. In addition, coloring with the electrolytic anodizing process can offer corrosion resistance and make it non-conductive. By transferring the heat from superconductive thermal adhesive to alloy cooing modules through heat conduction, the overclocking memory can be maintained within operating temperature.
Selected IC chips, Stable and durable
TEAMGROUP DDR4 gaming memory specially made for AMD is selected through a rigorous testing process. Every overclocking memory is tested for complete compatibility and stability. This offers gamers a memory with excellent quality, optimal performance, stability, and compatibility.
High performance, Low power consumption, Easy upgrade
In addition to the increase in data transfer rate. This desktop memory is energy saving, high performance and low power consuming.
Supports OC Profile, One-click overclocking
T-FORCE DARK Zα DDR4 Gaming Memory is plug and play ready. Overclocking is a snap without the hassle of manually adjusting the BIOS. One step and you are ready to experience the extreme speed sensation of overclocking memory.
T-FORCE
T-FORCE is TEAM force. The red “T” on the logo of “TF” represents TEAMGROUP’s passion for the storage products. The black “F” represents TEAMGROUP’s over 18 years of promotion of storage products. The visual design of the perfect combination elegantly symbolizes a pair of flying wings. They represent that the high quality and extreme performance gaming products from TEAMGROUP are capable of allowing all gamers to break the speed limit and enjoy the ever-changing world of gaming.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 4000 MHz |
| STANDARD | PC4 32000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2 x 16 GB) |
| CAS LATENCY | CL18 |
| VOLTAGE | 1.4 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 16 GB |
| FEATURES | Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |