| IN STOCK |
|
Ships in 7 days Shipping to United Kingdom only £ 7.99! |
D-Link 52-Port Gigabit Stackable Smart Managed with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Netgear ProSafe 8-Port GS108 Unmanaged Switch (10/100/1000) - Blue
| IN STOCK |
Gigabit Ethernet 24-Port PoE+ Smart Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Pro 48-Port (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
D-Link 24-port Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
D-Link 8-Port L2 Ethernet Network Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
TP-Link 8-Port Gigabit Easy Smart Black Network Switch
| IN STOCK |
TP-Link 8-Port Gigabit Desktop Unmanaged Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
TP-LINK 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch Unmanaged White
| IN STOCK |
Netgear 5-Port GS105 Ethernet Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
D-Link 52-Port Layer 3 Stackable Managed Gigabit Switch
| IN STOCK |
D-Link 28-Port Layer 3 Gigabit Stackable PoE Managed Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti 24 Port Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Network Switch - Silver
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW‑FLEX 5-Port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW Flex Mini 4-port Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
UniFi Switch Pro 48 is a fully managed Layer 3 switch with (48) Gigabit Ethernet ports. (4) 10G SFP+ uplinks offer link aggregation for higher capacity and increased availability.
The UniFi Switch Pro 48 features a rich set of Layer 2 capabilities and integrates Layer 3 functionality such as inter-VLAN routing, static routing, and DHCP server. The UniFi Switch Pro 48 is an ideal aggregation and access layer switch for any UniFi solution – it combines innovative near-silent cooling with UniFi SmartPower RPS power redundancy. UniFi Network Controller and UniFi Network mobile app allow admins to configure and monitor virtually all of the switch features in an intuitive graphical user interface from anywhere.
| NUMBER OF PORTS | 48 |
| PRIMARY PORT SPEED | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.1x |
| SWITCH LAYER | L2/L3 |
| SWITCHING CAPACITY | 176 Gbit/s |
| THROUGHPUT | 88 Gbps |
| OPERATING TEMPERATURE | -5 - 45 °C |
| INPUT VOLTAGE / FREQUENCY | AC input voltage: 100 - 240 V AC input frequency: 50/60 Hz |
| COLOR | Silver |
| WEIGHT | 9.02lbs |
| DIMENSIONS | Width: 442.4 mm Depth: 285.4 mm Height: 43.7 mm |