| IN STOCK |
|
Ships in 6 days Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
D-Link 24-port Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Netgear Prosafe Plus 5-Port Ethernet Switch - Black
| IN STOCK |
Netgear 5-Port GS105 Ethernet Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
C2G 4K HDMI VGA Mini DisplayPort USB C Adapter Switch
| IN STOCK |
TP-Link 5-Port Gigabit Easy Smart Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Switch Lite 16-port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 24 Port Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (PoE) Switch - Silver
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 4 Port PoE Managed 1U Ethernet Switch - Grey
| IN STOCK |
TP-LINK TL-SG1008P 8-Port Network Switch Gigabit Ethernet (10/100/1000) PoE
| IN STOCK |
Ubiquiti 24 Port Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Network Switch - Silver
| IN STOCK |
TP-LINK JetStream 24-Port Gigabit L2 with 4 SFP Slots Managed Switch
| IN STOCK |
TP-Link TL-SG1016PE 16-Port Managed Gigabit Ethernet Network Switch - Black
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 48 Port Managed L2 Gigabit Ethernet Switch - Silver
| IN STOCK |
D-Link Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Ubiquiti EdgeSwitch 24-port 250W (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Now you can have a powerful, high-speed network on a small scale. NETGEAR's GS108 Gigabit Ethernet Switch lets you build a system that provides a full, dedicated 1000, 100, or 10 Mbps connection so you can move very large files across your network instantly. The GS108 also lets you painlessly integrate 10, 100, and 1000 Mbps devices. This potent switch is packed with ease-of-use features to simplify your workday experience. It's compact design fits neatly into small work spaces and, since it's self-cooling without a fan, it runs silently and unobtrusively.
Netgear features an 8 Port Gigabit Ethernet (10/100/1000) Network Switch.
| NUMBER OF PORTS | 8 |
| PRIMARY PORT SPEED | 10/100/1000mbps |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| MAC ADDRESS TABLE | 8000 entries |
| SWITCHING CAPACITY | 16Gbit/s |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 40 °C |
| COLOR | Blue |
| WEIGHT | 2.00kg |
| DIMENSIONS | 9in x 4in x 1in |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |