16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Ron Weasley USB Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology XS2000 USB3.2 External Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Ultra Flair Flash USB3.0 Flash Drive - Black,Silver
| IN STOCK |
256GB SanDisk Cruzer Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology DataTraveler Max USB3.2 Type-A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler USB3.0 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB Kingston IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
64GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
128GB PQI U273V Traveling Disk USB Flash Drive - Red - USB3.0
| IN STOCK |
16GB Stick Apricorn SecureKey 3NX USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB GOT Jon Snow USB Flash Drive - Game of Thrones
| IN STOCK |
JetFlash 790C
Transcend's JetFlash790C is a capless USB flash drive with a retractable USB Type-C connector. Featuring a USB 3.2 Gen 1 interface and capacities as high as 256GB, JetFlash790C offers a quick and convenient storage experience wherever you go.
Supporting USB Type-C devices
Transcend's JetFlash 790C flash drive is designed with a USB 3.2 Gen 1 interface and a USB Type-C connector. It allows you to easily transfer files among smartphones, tablets, and PCs.
Retractable connector
Transcend’s JetFlash 790C comes in a capless, retractable design that not only protects the device and its contents, but is compact and easy to carry around. Say goodbye to worries over losing that end cap!
Value-added software
A complimentary download from Transcend’s official website, Transcend Elite data management software is compatible with both Windows OS and macOS. Transcend Elite features backup and restore, data encryption, and cloud backup functions, helping you keep important files organized, protected, and up-to-date!
Transcend also offers RecoveRx, a complimentary data recovery utility that allows you to search deep within a storage device for traces of erased files including digital photos, documents, music, and videos.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Device interface: USB Type-C |
| COLOUR | Black with Green accent |
| MODEL | JF790C |
| SECURITY | Includes Transcend Elite and RecoveRx software |
| DIMENSIONS | 63.6 mm x 21.2 mm x 10.6 mm (2.5" x 0.83" x 0.41") |
| WEIGHT | 4.9 g (0.17 oz) |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |